Nasıl Doldurulur

Trafik Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

- 1 ve 2 numaralı alanlara; kaza tarihi ve yerine ilişkin bilgiler yazılmalıdır.

- 3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının ifadesi ve iletişim bilgileri yazılmalıdır. Alanın yeterli olmadığı durumlarda, tanık ifadeleri beyaz sayfaya da yazılabilir.

- 4,5,6 numaralı alanlara, A ve B araçları için ayrı ayrı olacak şekilde; sürücüye, araca ve Trafik poliçesine ilişkin bilgiler yazılır. Kazaya karışan aracın sürücü belge sınıfı mutlaka kontrol edilmelidir.
Tutanağın muhtelif kısımlarında A araçlardan birini, B diğerini ifade eder. Aynı şekilde, hangi aracın hangi harf ile kodlandığı, krokinin çiziminde de önem arz eder ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

- 7 numaralı alanda yer alan araç türleri üzerinde araçların ilk darbeyi aldığı yerler yani çarpışma noktaları  işaretlenmelidir.

- 8 numaralı alanda yer alan kutucuklardan uygun olanı (x) ile işaretlenmelidir. Bu alanın doldurulması zorunlu olmamakla birlikte, sigorta şirketinin olayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.

- 9 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilmelidir. Taslak üzerinde cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yön işaretlenmeli, yol çizgileri belirtilmelidir. Araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmelidir.

- 10 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazacaklardır. Sürücü görüşleri için 10 numaralı alanın yeterli olmadığı durumlarda beyaz bir sayfa eklenebilir.

- 11 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir.