Konut

Ev Sigortası Nedir?

Ev Sigortası, evinizi veya belirli dönemlerde ikamet ettiğiniz yazlığınızı, deprem, sel, terör, yangın, hırsızlık, dahili su, fırtına, vb. risklere karşı güvence altına alan bir poliçe türüdür.

Ev Sigortası Primleri Neye Göre Belirlenir?

Ev sigortasında primler, deprem risk bölgelerinin farklılığından dolayı meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre farklılık gösterir. Ayrıca binada bulunan toplam kat sayısı, Evin bulunduğu kat, yapı tarzı, Evinizin brüt metrekaresi de primi etkileyen unsurlar arasındadır. Eğer eşyalarınızı da güvence altına almak istiyorsanız güncel eşya bedelinizi de poliçe yaptırırken sigortacınıza bildirmeniz durumunda, belirli bir prim karşılığında kullanmakta olduğunuz ev eşyalarınız da poliçenize eklenebilir.

Ev Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Ev Sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken konuların başında poliçede belirtilecek olan bina bedelinin bahse konu meskenin inşa bedeli olmasıdır. Genellikle sigortalılar Evlerinin piyasa rayici üzerinden teminat altına alınacağını düşünmektedir ki bu yanlış bir beklentidir. Çünkü sigortanın temel prensibi eskisini yerine koymaktır, yani aynı metrekareye sahip olan ve yapı tarzı aynı olan 2 evin bulundukları il veya ilçe neresi olursa olsun sigorta bedeli aynı olmalıdır. Evinizin inşa bedeli yerine satış bedeli üzerinden sigortalanmış olması hasar durumunda size herhangi bir avantaj sağlamayacağı gibi poliçelendirilme aşamasında da gereksiz yere fazla prim ödemenize neden olacaktır.

Bir diğer önemli husus ise sigorta teminatlarındaki yakın sebep ilişkisine dikkat etmektir. Örneğin Ev poliçenizde deprem teminatı olmadığını varsayalım. Bir deprem olduğunda binanız depremden hasar görmemiş, ancak deprem nedeniyle oluşan sarsıntıdan elektrik kontağı oluşmuş ve bu da yangın hasarı meydana gelmesine sebep vermiş olsun. Poliçenizde yangın teminatı olmasına rağmen yangının çıkış nedeni deprem olduğundan sigorta şirketi hasarınızı ödemez.
Konya Konut Sigortası