Kasko ucuzlayacakmı

Yılbaşında otomobillerde Özel Tüketim Vergisi'nin motor hacmine göre yüzde 5 ila 15 arasında artırılması sigorta sektörünü de etkileyecek. Sigorta prim üretiminin yüzde 55'ini oluşturan oto branşında otomobile gelen zamlar nedeniyle kasko sigortası talebinde düşüş bekleniyor. Sektördeki primin neredeyse yarısının oto sigortalarından geldiğini belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, trafik sigortasında büyüme devam etse bile kasko sigortasında aynı büyüme ivmesini beklemiyor.

2013'TE PRİMLER YÜZDE 24 ARTTI

Türk sigorta sektörünün 2013 yılını değerlendiren ve 2014 beklentilerini paylaşan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, geçen yıl sektör genelinde prim üretiminin yüzde 24 oranında arttığını belirterek bu yılki büyüme trendinin ekonomik konjonktüre bağlı olarak değişeceğini dile getirdi. Ülken, bu yıl sektörün genelinde prim üretiminde yüzde 15 ila 20 arasında bir büyüme öngörüyor.

PRİM ÜRETİMİNİ % 23 ARTIRDI

Anadolu Sigorta'nın 89 yıllık bir şirket olduğunu vurgulayan Ülken, "Hemen bütün bütün sigorta branşlarında sektör lideriyiz. Ticari tekne sigortasında payımız yüzde 50. Geçen yıl prim artış oranımız yüzde 23 oldu" diye konuştu.

KONUTTA PROJEDEN SİGORTADA FİYAT ARTAR
 "Yapılan düzenlemeler paralelinde, bina tamamlama sigortası konut fiyatlarını artırabilir" diyen Ülken, şöyle konuştu: "Getirilen sigortanın sigorta şirketleri bakımından zorunlu tutulmaması önemli. Riskli firmalara yapılan sigorta maliyetleri yükseltir."

TEKNOLOJİYE SÜREKLİ YATIRIM

Şirket olarak insan kaynağına ve inovasyona çok önem verdiklerinin altını çizen Ülken, "Farklılaşmak zorundayız. Farklılaşmazsak kayboluruz. Sürekli insana, teknolojiye süreç denetimine yatırım yapıyoruz' dedi.