Hangi durumlarda doldurulur

Hangi Hallerde Kaza Tespit Tutanağı Sürücüler Tarafından Düzenlenebilir?

Öncelikle; kazaya karşın tarafların tamamının kazanın oluş şekli ile ilgili mutabakata varmış olmaları gerekir. Böyle bir uzlaşma bulunmadığı hallerde kolluk kuvvetinin (polis, jandarma) çağırılması şarttır.

Ayrıca, unutulmaması gereken şudur ki; sadece maddi hasarlı ve en az iki aracın karıştığı kazalarda, sürücüler tarafından düzenlenen tutanaklar geçerli sayılmaktadır.

Bunu dışında, aşağıda belirtilen durumlardan biri veya birkaçının mevcut olduğu hallerde, kaza tespit tutanağının geçerli olabilmesi için resmi merciler (polis veya jandarma) tarafından düzenlenmesi gerekmektedir:

  • Sürücülerden birinin sürücü belgesi bulunmuyorsa veya kullandığı araç için yeterli sınıfa ilişkin değilse,
  • Sürücülerden birinin yaşı küçükse,
  • Sürücülerden biri hakkında alkollü olduğu veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
  • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,

(Resmi araçlara takılan plakalarda zemin siyah, harf ve sayı grubu beyazdır. Emniyet araçlarına takılan plakalarda zemin mavi, harf ve rakam grubu beyazdır. Büyükelçiliklerde görevli ve diplomatik muafiyeti olan kişilere ait araçların plakalarında (CC, CD veya CM grupları) zemin beyaz, harf ve sayı grubu yeşil renktedir. Kişiye ya da emre tahsis edilen araçların plakalarında zemin koyu kırmızı, sayı grubu ise sarı madenidir.)

  • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse, (bariyer, elektrik direği, bina vb.)
  • Trafik Kazasında sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse, (bina, vitrin vb.)
  • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise,
  • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

Yukarıda sayılan hallerden en az biri mevcut ise, mümkün olduğu takdirde araçlar yerinden kaldırılmadan mutlaka trafik zabıtası çağırılmalı ve kaza tespit tutanağı kolluk kuvvetleri tarafından düzenlenmelidir. Bu durumlarda 155 veya kaza mahalli jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber verilmelidir.